
Dobre wino jest doskonałym elementem celebrowania ważnych okazji, jak i sposobem na podkreślenie wyjątkowego smaku wykwintnego posiłku. Można też delektować się nim samodzielnie lub z przekąskami, na przykład podczas towarzyskiego spotkania. Jak jednak wybrać dobry trunek?
Nie zawsze drogie
Oczywiście inwestując w kosztowne wino, można mieć pewność, że będzie ono dobre (choć już to, czy będzie smaczne, zależne jest od indywidualnych preferencji). Na szczęście jednak wcale nie trzeba wydawać kilkuset złotych na butelkę, na co mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, by móc delektować się świetnym trunkiem. Dystrybutorzy, dzięki swym kanałom kontaktowym, nierzadko są w stanie sprowadzić naprawdę dobre wina nawet do marketów, gdzie sprzedawane są w bardzo niskich cenach. Lepiej zatem, niż kierować się ceną, dowiedzieć się, jakie są cechy dobrych win.
Wygląd, zapach i smak
Oczywiście po takich cechach jakość wina najlepiej ocenić może zawodowy sommelier, względnie prawdziwy smakosz, który często sięga po trunki z wysokiej półki. Wystarczy jednak poznać podstawowe zasady, by móc samodzielnie także ocenić, obiektywnie, czy dane wino jest dobre, czy nie.
Dobre wino jest idealnie klarowne, pozbawione zmętnień czy osadów, które mogłyby zbierać się na dnie kieliszka, a po poruszeniu nim, wznosić się do powierzchni trunku. Dopuszczalny jest jedynie tzw. kamień winny. Poza tym najlepiej, by wino było błyszczące, a także, po zakręceniu kieliszkiem, tworzyło na powierzchni szkła „łzy”, tj. spływało po jego ściankach dość wolno. Wszystko to świadczy o jego dobrym składzie oraz o tym, że nie jest zwietrzałe. Pożądana jest też ciemna barwa, której wina nabierają wraz z upływem czasu. Jeśli mają ciemny, szlachetny kolor, jest to znak, że są winami dojrzałymi.
A co z zapachem? Musi być intensywny i głęboki, ulotny zapach świadczy o kiepskiej jakości. Dobre wino ma też oczywiście przyjemny aromat, bez niepożądanych nut kwasu czy fermentacji. Najlepsze wina mają też złożone aromaty, których nuty ujawniają się przez cały czas degustacji – od momentu podania, aż do opróżnienia kieliszka, a także głównie po poruszeniu kieliszkiem.
Złożoność jest niezbędna także jeśli chodzi o smak. Musi być on też dobrze zrównoważony – dobre wino nie jest ani za słodkie, ani za kwaśne, ani też gorzkie – niezależnie od jego typu (słodkie, wytrawne itp.). Co bardzo istotne, smak też, tak samo jak aromat, powinien być długotrwały. To oznacza, że cechą dobrego wina jest fakt, iż jeszcze dłuższy czas po wypiciu czuć w ustach jego smak.