
Jakie jest najważniejsze pomieszczenie w każdym domu? Część osób odpowie, że kuchnia albo sypialnia, ale inni stwierdzą, że zdecydowanie łazienka. Nie wyobrażamy sobie, aby we współczesnych czasach zabrakło jej w mieszkaniu. Pełni przecież funkcję sanitarną – służy do wykonywania różnych czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej. W artykule wyjaśnimy, jak ją urządzić, aby dobrze czuły się w niej osoby niepełnosprawne.
Odpowiednia przestrzeń i wymiary
Łazienki dla niepełnosprawnych muszą być przede wszystkim wygodne i jednocześnie w stu procentach bezpieczne. Trzeba więc zadbać o samą przestrzeń manewrową. Ma ona duże znaczenie w przypadku ludzi jeżdżących na wózkach inwalidzkich, dlatego jej wymiary nie mogą być mniejsze niż 150×150 cm. Koniecznie należy się postarać, aby poprawić funkcjonalność pomieszczenia. Robi się to poprzez usunięcie, utrudniających poruszanie, progów. Kolejna ważna kwestia dotyczy odległości między sedesem a tylną ścianą. Powinna ona wynosić minimum 70 cm. Dzięki niej można ustawić wózek inwalidzki w jak najbardziej optymalnej pozycji.
Poszczególne elementy
Aranżując łazienki dla niepełnosprawnych, nie zapominajmy o szafkach i umywalce. Te pierwsze elementy muszą być zawieszone 40 cm od poziomu posadzki. Umywalka również nie powinna znajdować się zbyt wysoko (zaleca się, by górna krawędź była umieszczona 80 cm od podłogi). Warto zwrócić uwagę na jej szerokość (przeszło 60 cm) i długość (ponad 55 cm). W takim miejscu nie może oczywiście zabraknąć dużego lustra z uchylną regulacją kąta nachylenia. Zamiast wanny, lepiej zamontować odpowiednią, obszerną kabiną prysznicową oraz dodatkowo specjalne siedzisko, którego zadaniem jest ułatwianie kąpieli.
Solidne poręcze
Pozostały jeszcze inne elementy. Takie, bez których nie ma mowy o idealnym urządzeniu pomieszczeń, jakimi są łazienki dla niepełnosprawnych fizycznie. Mowa o kilku, łatwych w czyszczeniu i konserwacji, stalowych poręczach. Ważne, by były one wytrzymałe i nie zniszczyły się zbyt szybko. Ich zadaniem jest zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa. Szczególnie trzeba odpowiednio dobrać poręcz, która będzie znajdować się obok sedesu. Dlaczego? Dzięki niej da się bowiem zminimalizować ryzyko związane z nagłym upadkiem albo poślizgnięciem się i – co istotne – zapewnić osobom dotkniętym poważnym kalectwem komfort i trochę samodzielności. Solidna podpórka musi być także niedaleko kabiny i dodatkowo w jej wnętrzu. Przyda się dodatkowo uchwyt prysznicowy wykonany z materiału antypoślizgowego.