
Instalacja gazowa to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą komfortowo ogrzać cały dom (lepsze niż prąd). Chcąc jednak skorzystać z tego systemu, należy dopełnić pewnych ustalonych formalności. W artykule opiszemy z czym są one związane oraz odpowiemy na pytanie: kto może wykonać projekt instalacji gazowej?
Punkt pierwszy, czyli projekt
Wszystko zaczyna się od stworzenia odpowiedniego projektu. Nie jest to łatwe zadanie. Przyłącze gazowe musi być bowiem w stu procentach bezpieczne. Co więcej, taki system koniecznie powinien uwzględnić zapotrzebowanie domu na gaz.
Dlatego właśnie jedynym człowiekiem, który może się tym zająć, będzie fachowiec posiadający stosowne i ważne uprawnienia. Specjalista ten musi być budzić nasze zaufanie. Najlepiej, kiedy wcześniej pochwali się swoim doświadczeniem.
Jego praca będzie polegać na dokonaniu dokładnych obliczeń oraz dopasowaniu ich do warunków technicznych. Kiedy to zrobi, przejdzie do kolejnego etapu. A związany on jest z rozrysowaniem planu, który szczegółowo wytyczy przebieg przewodów i odbiorników gazowych, a także ewentualnych pionów.
Inne ważne formalności
Wyjaśniliśmy już kwestię, kto może wykonać projekt instalacji gazowej. Teraz należy przedstawić jeszcze niezbędne procedury, bez których doprowadzenie przyłącza gazowego nie będzie możliwe. Jakie są to czynności?
Gdy już mamy przygotowany przez fachowca schemat systemu, to dopiero można starać się o uzyskanie zgody na jego instalację. Najlepiej, jeżeli o pozwolenie wystąpi się na etapie budowania domu jednorodzinnego.
Następnym krokiem będzie ułożenie rur gazowych w taki sposób, aby były idealnie szczelne. Tym także musi zająć się osoba z uprawnieniami i wiedzą na temat tego typu systemów grzewczych. Po sprawdzeniu, że wszystko działa bez problemu i zdaniu protokołu, przystępuje się do podpisania umowy z dostawcą gazu, a na koniec montuje się licznik.
Koszt instalacji gazowej
Wreszcie się udało! Wszelkie formalności zostały dopełnione. Za moment gaz będzie dostarczany. Rodzi się tylko pytanie, ile trzeba wyjąć z portfela pieniędzy, aby zapłacić za wymienione wyżej usługi? Czy będzie nas faktycznie stać na taką inwestycję?
Odpowiadamy. Otóż cena za sam projekt instalacji gazowej wynosi od 600 do 1500 zł (zależy ona od powierzchni domu). Dodatkowe 100 lub 200 zł wydamy za materiały razem z robocizną. Kolejny koszt związany jest z odbiorem przyłącza gazowego (do 250 zł) oraz zamontowaniem szafki gazowej (nawet 1000 zł!). Najdroższy jest kocioł gazowy i samo podłączenie kominka (kilka tysięcy złotych i więcej).
Ostateczny i łączny kosztorys zależy i tak od konkretnego miasta czy województwa. Poza tym firmy mają swoje cenniki i różne upusty, więc warto przejrzeć wiele ofert i wybrać tę najlepszą.
Uwaga! Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że na parterze czy poszczególnych piętrach rury gazowe bez problemu można zamaskować (chociażby ze względów estetyzacji). Ale pod warunkiem, że będzie się mieć do nich łatwy dostęp w przypadku awarii.